Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütünün içerisinde neler vardır? Anne sütü ne kadar önemlidir? Anne sütünün gelmediği durumlarda ne olur? Anne sütü en iyi beslenme kaynağı mıdır?

Anne sütü bebekler için oldukça önemli bir besindir. Bebeğinizin virüs ve bakterilerle daha kolay bir şekilde savaşmasına yardımcı olur. İçerisinde yer alan antikorlar sayesinde de bunu kolaylıkla gerçekleştirir. Aynı zamanda düzenli olarak bebeğinizi emzirmek bebeğinizin astım veya alerjiye olan riskini de en aza indirir. Özellikle çocuklarınızı hazır mamadan uzak tutmaya özen gösteriniz. Hazır mama ile beslenen bebeklerde genellikle üst solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonları gözlemlenmektedir.

Anne sütünün içerisinde yer alan bazı maddeler sayesinde bebekler mikrobik enfeksiyonlardan çok kolay bir şekilde korunmuş olur. En iyi beslenme kaynağı anne sütü olduğunu unutmayınız. Bebekler anne sütü içerisinde yer alan kalsiyum ve demiri de daha kolay bir şekilde vücutlarında sindirir.

Anne Sütünün İçerisinde Neler Vardır?


Yeni doğan bir bebek için gelişiminin düzenli bir şekilde sağlanıyor olması oldukça önemlidir. Bunun için de anne sütünün büyük bir yeri vardır. Özellikle anne sütü içerisinde yer alan:

A vitamini
Kalsiyum
D vitamini
Kobalamin
C vitamini
Demir
B6 vitamini
Magnezyum
Mineralleri ve vitaminleri bakımından son derece zengindir. Kısacası anne sütünün faydası da bu mineral ve vitaminlerden kaynaklıdır. Ayrıca anne sütü içerisinde yer alan whey proteinleri bebeklerinizi enfeksiyonlardan korur. Vitamin ve mineral haricinde araşidonik asit, dokozahekzaenoik ait, linolenik asit, alfa linolenik asit açısından da bir hayli zengin içeriğe sahiptir. Bu çoklu doymamış yağ asitleri bebeklerin aşırı kilo almasına engel olur.

Bebekleri Düzenli Emzirmenin Faydaları Nelerdir?


Bebeklerini düzenli olarak emziren anneler bebekleriyle aralarındaki bağı daha da güçlendirirler. Aynı zamanda psikolojik olarak da anne olmaya hazırlar. Düzenli emzirme sonucunda memede süt birikmez bu nedenle ağrı, sızı ve iltihaplanma gibi durumlarla karşı karşıya kalmazlar. Bebeğini emziren annelerin vücutlarında da hızlı bir iyileşme süreci başlar. Çünkü emzirmek vücudun direncini de arttıran bir diğer önemli etkendir.

Anne Sütünün Gelmediği Durumlar Ne Olur?


Anne sütü genellikle doğum sonrasından kısa süre içerisinde gelmeye başlayacaktır. Bazı durumlarda da bir gün, iki gün veya üç gibi sürelerde süt gelme durumu olur. Anne sütünün hiç gelmediği durumlar ise tarihte oldukça nadir görülen bir durum olmuştur. Kısacası anne sütü birkaç gün içerisinde mutlaka gelecektir. Annelerin bu konuda endişelenerek stres yapmamaları oldukça önemlidir.

Add Comment